air-conditioner-11

معرفی فیلترهای پرکاربرد در کولرگازی و دستگاه تصفیه هوا

در دستگاه های تصفیه هوای خانگی و کولرهای گازی، استفاده از فیلترهای هوا کاملا ضروری است. در سال های اخیر شرکت های سازنده در صدد افزایش کارایی فیلتر محصولات خود برآمده اند. یکی از این اقدامات فناوری یون سازی در فیلتر ها است. اما این قابلیت نیاز به آگاهی مشتریان دارد و باید کاملا از کیفیت یک دستگاه تصفیه هوا در خرید مطمئن باشند. همچنین روش هایی دیگر مانند هپا یا کربن فعال نیز امروز کاربرد زیادی دارند.

در این مطلب، وبلاگ فومند سعی دارد مطالبی مهم و کاربردی را با شما در میان بگذارد تا خریدی موفق داشته باشید.

معرفی یون:

به ساده ترین زبان، یون با از دست دادن یا گرفتن الکترون توسط یک اتم به وجود می آید. اگر اتمی الکترون از دست بدهد، یون منفی تشکیل می شود و بالعکس. اما دانستن این نکته هم جالب است که یون های مثبت برای سلامت جسمی و روانی کاملا مضر است. حتی در طولانی مدت مشکلات متعددی پدید می آورد(افسردگی،نابودی سلول،کسالت و…). اما یون های منفی چنین نیستند و توانایی جذب گرد و غبار و ذرات معلق از هوا را دارند.

یون ساز در لوازم خانگی:

در دستگاه های تصفیه هوای خانگی و کولرهای گازی از قابلیت یون سازی استفاده می شود. این یون از نوع یون منفی است و تحت شرایطی می تواند مفید واقع شود. این که گفتیم تحت شرایطی می توانند، به این معناست که تکنولوژی های تولید یون متفاوت است و برخی از آن ها می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

تکنولوژی های تولید یون کدام اند؟

روش هایی مانند پلاسما، فوتوکاتولیک و… روش هایی هستند یون سازی مبنای کار آنهاست. در چنین روش هایی از واکنش دادن رادیکال های منفی با ذرات معلق استفاده می کنند. تولید تعداد زیادی یون در واحد معین از زمان در راستای میکروب زدایی و جذب ذرات معلق عمل می کند. استفاده از یون های منفی در این تکتولوژی می توانند تا 99 درصد میکروب زدایی انجام دهند. اما گاهی در تولیدات با کیفیت پایین و تقلبی این رادیکال ها وارد هوای تنفسی می شوند و مشکلات عدیده ای برای سلامتی ایجاد می کنند. از جمله این مشکلات بروز برخی سرطان هاست. شاید بهتر باشد با استفاده از سایر روش های یون سازی ریسک این بیماری ها را پایین آورد.

فیلترهای هپا و کربن فعال:

روش هپا و کربن فعال از نظر علمی کاملا عاری از خطرات جانبی هستند. هپا برای گرفتن ذرات معلق از هوای تنفسی کاربرد دارد. در حالی که کربن فعال در کاهش آلاینده های شیمیایی و بو ها موثر است.

روش هپا بسیار پر بازده و مناسب است، اما در مورد آن باید به نکاتی توجه کرد که خرید شما تنها صرف هزینه نباشد. در واقع اگر دستگاه تصفیه ای با هپای استاندارد خریداری نکنید اثری از مزایای آن نخواهید دید.

  • مساحت فیلتر: این ویژگی در معنای ساده اندازه فیلتر هپا است. توجه داشته باشید که متر مربع معیار این سنجش است. هرچه مساحت فیلتر بیشتر باشد، جذب ذرات معلق هوا بیشتر و هوا مطبوع تر است. تشخیص مساحت ساده است و با نگاه به فیلتر اندازه آن را می توانید بفهمید.
  • Class Hepa: این کلاس به معنای توانایی جذب ذرات با ابعاد مشخص است. بسته به محل زندگی شما و اندازه ذرات معلق محیط شما این کلاس باید تعیین شود. اگر در محیطی نسبتا سالم تر زندگی می کنید، می توانید از فیلتری با کلاس متوسط استفاده کنید. اما اگر محیط شما آلوده است و ذرات معلق زیادی دارد حتما از بهترین فیلترها خریداری کنید. چون با فیلتر های با کیفیت تر تا 99 درصد پاکیزگی خواهید داشت.

فیلتر کربن فعال چه کاری انجام می دهد؟

کربن فعال یک راه علمی و آزمایش شده جهت کاهش بو و آلاینده های شیمیایی است. بازده این روش بسیار بالاست و در ساخت دستگاه های تصفیه خانگی رایج است. در مورد کارایی این تکنولوژی به جرم استفاده شده از کربن فعال در فیلتر توجه کنید. هرچه این جرم بیشتر باشد توان جذب بو و آلاینده شیمیایی بیشتر می شود. در حالت کلی جرم حداقل یک کیلوگرم از کربن فعال را در نظر داشته باشید.

در نهایت به این نکته توجه داشته باشید که معمولا در محصولات به تنهایی از یکی از فیلترها استفاده نمی شود. یعنی تعبیه ترکیبی از فیلترها موجب افزایش بازده عملکرد آن ها می شود. در واقع کولر گازی یا دستگاه تصفیه ای که  بهترین ترکیب از فیلترها را دارد برای خریداری مناسب تر است. همچنین تعویض یا شست و شوی فیلتر ها از نکاتی است که تاثیری شدید بر روی کارایی آن ها دارد. توصیه می کنیم مطلب قبلی فومند در مورد نگهداری از کولرهای گازی را مطالعه کنید. در آن مطلب با تاثیر سرویس کردن فیلترها بیشتر آشنا می شوید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس فروش